FAQ

1. Kto ponosi koszt home stagingu? Kto płaci homestergerowi?
Home staging jest inwestycją w mieszkanie, dom. Jego efektem jest zwiększona wartość nieruchomości. Przekłada się to finalnie na cenę sprzedaży lub wynajmu. Zwiększa zysk właściciela, więc to właściciel mieszkania ponosi koszt inwestycji.

2. Kiedy zatrudnić homestagera?
Jak najszybciej. Najlepiej przed kontaktem z agencją nieruchomości. Koniecznie przed publikacją ogłoszenia na portalach z nieruchomościami. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego należy dobrze przygotować mieszkanie do prezentacji.

3. Po co robić home staging?
Home staging ma na celu zwiększenie wartości nieruchomości oraz przyciągnięcie większej ilości konkretnych klientów. Profesjonalnie przygotowane mieszkanie sprzedaje się szybciej i za wyższą cenę.

4. Ile trwa home staging?
W zależności od wielkości mieszkania i jego stanu, homestagerka potrzebuje od kilku dni do około 2-3 tygodni na wykonanie HS. Czas realizacji zależy od zakresu jej obowiązków, ilości prac koniecznych do wykonania w mieszkaniu oraz efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać. Na czas realizacji duży wpływ mają prace remontowe, jeżeli są konieczne do wykonania.

5. Czy home staging to remont?
HS to przygotowanie nieruchomości do prezentacji. Jeżeli w mieszkaniu są usterki, należy koniecznie je usunąć, po to aby nie były powodem do zbijania ceny transakcji. Na wartość mieszkania duży wpływ ma stan łazienki i kuchni. Jeżeli są w złym stanie, warto zainwestować w remont czas i pieniądze, które zwrócą się w kwocie sprzedaży. Jeżeli mieszkanie jest w bardzo dobrym stanie, do zadań homestagerki należeć będzie umeblowanie i zaaranżowanie wnętrz, przygotowanie do prezentacji.

6. Home staging, kto robi remont?
Firmy homestagingowe, to zwykle bardzo dobrze zorganizowani usługodawcy. Zazwyczaj nie mają w swojej ofercie usług remontowych, jednak często podejmują się nadzoru nad ekipami remontowymi w imieniu inwestora. Posiadają także bazę kontaktów do firm remontowych, stolarzy czy firm sprzątających.

7. Ile kosztuje home staging?
Home staging to szereg usług, zaczynając od konsultacji, przez projekty zakupowe po pełny home staging. Każda z usług wyceniana jest indywidualnie na podstawie metrażu, stanu mieszkania, zakresu prac oraz oczekiwanego efektu końcowego. Najtańsza i najkrótsza usługa to konsultacja mieszkania, czyli stworzenie dla inwestora i przekazanie wytycznych dotyczących sposobu i etapów przygotowania mieszkania do sprzedaży. Jej cena w roku 2023r. kształtowała się w przedziale 500-750zł.

8. Jaki budżet na home staging?
Budżet należy traktować jako inwestycję w nieruchomość, która powinna się zwrócić w kwocie transakcji końcowej. Na wysokość budżetu wpływ ma wielkość nieruchomości, ilość pomieszczeń. W zależności od stanu mieszkania, konieczne może okazać się wykonanie małego remontu, co wymaga zwykle większych nakładów finansowych. W budżecie należy uwzględnić, wg zaleceń homestagerki, zakup: mebli, oświetlenia, dodatków, tekstyliów, dekoracji, roślin. Na wysokość budżetu wpływ ma też to, jakiego efektu końcowego oczekujemy, czy mieszkanie ma być wykończone w standardzie czy wersji premium.

9. Czy warto robić home staging w nowym mieszkaniu?
Tak. Home staging to nie tylko remont i ustawienie mebli. To przede wszystkim aranżacja, której celem jest uatrakcyjnienie wnętrz, nadanie miłej atmosfery w mieszkaniu, tak aby w trakcie prezentacji kupujący czuli się w nim, jak u siebie, chcieli w tym konkretnym mieszkaniu zamieszkać i oczywiście złożyć ofertę jego kupna.

10. Czy warto robić home staging w pustym mieszkaniu?
Tak. Wiele osób oglądających mieszkania, nie posiada wyobraźni przestrzennej, trudno im dostrzec potencjał wnętrz i to ile mebli zmieści się we wnętrzu. HS ma pomóc oglądającemu podjąć decyzję o zakupie.

11. Co zostaje w mieszkaniu po home stagingu?
W zależności od tego czy mieszkanie jest przeznaczone na sprzedaż czy wynajem krótko- czy długoterminowy, można zostawić w nim wszystkie dekoracje, lub wykonać destaging. W mieszkaniach na sprzedaż i wynajem długoterminowy zostają zazwyczaj zasłony, narzuty, 2-3 poduszki na kanapie. Większość szklanych i droższych dekoracji oraz rośliny są oddawane do wypożyczalni lub zwracane w sklepach.

12. Czy mogę sam zrobić home staging?
Tak. Przygotowanie mieszkania warto poprzedzić konsultacją z profesjonalistą, który stworzy plan home stagingu. Podpowie jakie kolory wprowadzić do wnętrz, jakie meble dodatki zakupić, w co warto zainwestować, pomoże określić grupę docelową oraz budżet. W briefie po konsultacji otrzymasz podglądowe zdjęcia wnętrz, wskazujące kierunek zmian. Dla ułatwienia sobie zadania możesz zamówić u homestagerki projekt zakupowy, czy kompletną listę zakupów ze wskazaniem ceny i miejsca zakupu oraz wskazówkami na temat umiejscowienia przedmiotów we wnętrzach.

13. Czy mogę zrobić home staging w swoim mieszkaniu? Czy mogę zatrudnić homestagerkę dla siebie?
Tak. Wiele homestagerek ma w swojej ofercie usługę metamorfozy na cele osobiste. Tutaj również wykonują konsultacje, projekty zakupowe a także staging. Robią zakupy z klientem z sklepach wnętrzarskich. Doradzają osobom urządzającym mieszkania deweloperskie oraz tym, którzy chcą odmienić wnętrza swoich domów i mieszkań. Pomagają dokonać metamorfozy wnętrz, odmienić salon, sypialnię, zaaranżować taras.

14. Sesja zdjęciowa mieszkania, czy jest konieczna?
Pięknie przygotowane do prezentacji i sprzedaży, musi pięknie prezentować się na zdjęciach w ofercie. Profesjonalnie wykonane zdjęcia to stosunkowo nie duży koszt, a dobrze wykonane zdjęcia mieszkania po HS wyróżniają ofertę na portalach ogłoszeniowych. Homestagerki chętnie współpracują z fotografami, pomagają przy sesjach zdjęciowych np. przestawiając przedmioty w celu uzyskania jak najładniejszego kadru na zdjęciu.

15. Home staging a auto detailing.
Opowiadając klientom czym jest HS, często porównujemy go do auto detailingu. Cytując autonablask.pl : „Auto detailing, lub z brytyjskiego car valeting, jest niezwykle szczegółowym i rozbudowanym procesem dokładnego czyszczenia, polerowania i woskowania pojazdów, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.  Główny cel to maksymalne podniesienie walorów estetycznych i wizualnych samochodu.” Nikogo w dzisiejszych czasach nie dziwi fakt, że samochód przed sprzedażą jest do niej przygotowywany. Takie samo podejście do transakcji powinni mieć właściciele nieruchomości, zwłaszcza że w branży nieruchomości kwoty transakcji sprzedaży są w większości wyższe niż w branży motoryzacyjnej.

Zapraszam do współpracy!

Skontaktuj się ze mną, a odpowiem na wszystkie Twoje pytania

Napisz lub zadzwoń:
Wypełnij ankietę, a wspólnie określimy zakres prac:
Wyślij zapytanie